
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 3 |
| Turn-On Delay Time | 205 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 205 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 8 |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | 74HC |
Stock: 1053
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.22741 | $2.27410 |
| 25 | $0.18809 | $4.70225 |
| 50 | $0.18403 | $9.20150 |
| 100 | $0.18006 | $18.00600 |
| 300 | $0.17617 | $52.85100 |
| 500 | $0.17237 | $86.18500 |
| 1000 | $0.16865 | $168.65000 |
| 3000 | $0.16500 | $495.00000 |
